Domatesin Yetiştirilmesi

Domates, bitkisinin üretilmesi: 

Domatesin Yetiştirilmesi

Domatesin Yetiştirilmesi

Domates bitkisi, tohumlarıyla (çekirdekleriyle) çoğaltılır. İlk baharda profesyonel üreticiler tarafından hazırlanan sağlıklı fideleri alıp bahçemize , sıralar üzerinde 60 cm. aralıklarla dikmek ve gerekli gerekli bakımlarını yapmak olacaktır.

Bitkisinin yetiştirilmesi: İklim isteği : Domates, ılık ve sıcak iklimlerin bitkisidir. soğuklardan çok korkar.Yetiştirildiği dönemde

sıcaklık -2,-3 derecelere düştüğünde bitki donar ve ölür. Fidelerin ekim döneminde don tehlikesi ortadan kalkmış olmalı ve 5-6  ay süreyle bitkiye uygun iklim hüküm sürmelidir. Domates bitkisinin iyi gelişmesi için 18-19 derece sıcaklık idealdir. Domates bitkisi aşırı nemli havaları sevmez, nemli havada yaprak çürümeleri başlar. Çok kuru havada da bitki çiçeklerini döker.

Toprak isteği: Domates bitkisi toprak bakımından pek seçici değildir. Hemen her tipteki toprakta yetiştirilebilirse de en iyi sonuç tınlı topraklarda alınır. Çünkü bitki derin, geçirgen ve su tutma yeteneği yerinde olan toprakları sever.

Toprak işleme:

Fideler asıl yerlerine dikilip gelişmeye başlayınca , iki hafta sonra birinci çapalama işi yapılır. Bundan 2-3 hafta sonra da ikinci çapalama gerçekleştirilir.  Daha sonra domates bitkisinin sıra aralarında gelişen dallarını izin verdiği ölçüde 2-3 kez daha çapa işi yapılarak yabani otlarla mücadele, toprağı kabartma ve toprağın kaymak tabakasını kırma işleri gerçekleştirilir.

Sulama: Bitki gelişirken aşırı sulanırsa boya kaçar ve ürün vermesi gecikir. Bu nedenle çiçek açıp ilk meyveleri görülene kadar bitkinin sulanmasından kaçınılır. Bunun yerine çapalama yapılır. Ancak bu dönemde havalar çok kurak giderse o zaman aşırıya kaçmadan bir -iki kez su verilir. bitkide ilk meyveler görülünce sulama işi önem kazanır. Bu kez belirli aralıklarla yeterince su verilerek bitkinin gelişmesine ve meyvelerinin irileşmesine katkıda bulunulur. Domates bitkisi olgunluk dönemine girince, her ürün toplanışından sonra kesin olarak sulanmalıdır.

Gübreleme : Domates bitkisi, uzun geçen bir gelişme dönemini yaşaması ve bol ürün vermesi nedenleriyle organik madde yönünden zengin bir toprakta yetiştirilmeyi ister. İyi yanmış çiftlik gübresi ile azot, fosfat ve potas içeren fenni kompoze gübrelerden ne miktarlarda atılacağı saptanır. Ayrıca ürün verme döneminin sonlarına doğru sulama suyuna katılarak verilen şerbet de domates bitkisine büyük yarar sağlamaktadır.

Herekleme:

Domates bitkisi, 30-35 cm. boya erişmesinden başlanarak, herek denilen ağaç dalları, yada demir direklerle askıya alınarak desteklenir. Bu yapılmazsa , özellikle ağırlaşan meyvelerini taşıyamayan bitkinin formu bozulur. Bitki yere yığılır, gelişmesi ve ürün verimi durur.

Budama: Domateste bitki gövdesi ile ana yaprakların birleştiği koltuk denilen kısımlarda oluşan sürgünler alınırsa, yeni dalların meydana gelmesiyle bitkinin orta bölümünün sıkılaşması ve ürünün veriminin düşmesi önlenir. Böylece bitki daha erken olgunlaşır ve verimi artar.

Hastalık ve zararlılarla mücadele: Domates bitkisine dadanacak zararlı ve hastalıklarla, uzmanlara danışılarak ve uygun tarım koruma ilaçları kullanılarak zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele sürdürülmelidir.

Hasat:  Domates bitkisinin hasadı, meyvelerinin tüketileceği yere göre tam olum döneminde  yada biraz erken zamanda yapılır. Yurdumuzda yörelere göre ilk bahar mevsiminde dikilen domates fidelerinden ürün hasadına, mayıs-temmuz arasındaki dönemde başlanmaktadır.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Marul Yılın her mevsiminde salatalarımızın gevrek, lezzetli ve besleyici öğesi marul ve benzeri baş salataları veren bitkiler, bileşikgiller'dendir. Anayurdu Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika […]
  • Bahçemiz İçin Ne Yapmalıyız? Çim alanların sonbahar bakımı, bu ayda başlanabilir. Hastalık veya başka nedenlerle bozulan yerlerin ekme yoluyla tamamlanması yapılabilir. Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan […]
  • Karnabahar Lezzetli   bir yemek ve salatalarıyla sonbahar, kış ve ilkbahar sofralarımızı zenginleştiren Karnabahar, Turpgiller'dendir. 20-40 cm. kadar boylanabilen iki yıllık bir […]
  • Bahçemdeki Güller Bahçemdeki güller artık eskisi gibi açmıyor. Çünkü onları eskisi gibi bakamıyorum.Ama siz bahçenizdeki güllerinizi ihmal etmeyin benim gibi. Çünkü, güller çiçeklerin kraliçesidir. Narin […]
  • Küpe Çiçeği  Bahçenizin zarif takısı   KÜPE ÇİÇEĞİ Yaza renk katan güzel çiçek, bir bayana küpe ne kadar yakışırsa, bahçeye de çiçeği o denli yaraşır. Adını küpeye benzeyen, sarkık çiçeklerden […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir